Dom režiséra

Dom režiséra

Dom režiséra

Víkendový rodinný dom vznikol ako projekt pre priateľov, ktorí hľadali únik z mesta, pričom by od neho nemuseli cestovať ďaleko.

Je súčasťou zoskupenia troch domov pri jazere, ktoré spolu vytvárajú jeden vizuálny celok a životný priestor s vlastným súkromím a komfortom.

Dom sme zodvihli nad terén, do úrovne korún stromov. Okrem pocitu bezpečia a súkromia sme maximalizovali využitie pozemku a rozšírili ho o užívanie priestoru priamo pod domom.

Inšpiráciou je pôvodná, jednoduchá architektúra juhovýchodnej Ázie s ich drevenými stavbami na koloch, kde je cieľom poskytnúť ochladený, tienený priestor na život počas horúceho dňa.

S postupujúcou klimatickou zmenou cítime, že táto potreba je aktuálna aj v našich zemepisných šírkach. S tým súvisí aj použitie zelenej strechy na všetkých objektoch v zoskupení.

Oceľovo betónový skelet je založený veľmi blízko vodnej hladiny, preto základy museli byť naozaj mohutné, čo nám však umožnilo byť subtílny nad povrchom.

Veľkorysé presklenie celej strany domu smerom na jazero poskytuje obyvateľom domu dych berúci výhľad na vodnú plochu a prírodu okolo.

 

Rok: 2022

Dizajn: deRaxa design, Jonáš Karásek

Interiér: Ing.arch. Martin Simonides, Jonáš Karásek

Statika: Ing. Marián Rímeš

Technické riešenia: tepelné čerpadlo Klimart

Riešenia sklenených plôch: Reynaers Aluminium

Stavba: deRaxa construction

Fasády: gabiónová kamenná stena.

Úžitkové plochy: 135m2