Cena ARCH 2015 – Dom pri jazere

Cena ARCH 2015 – Dom pri jazere

Cena ARCH 2015 – Dom pri jazere

Cena časopisu ARCH za rok 2015 bola slávnostne odovzdaná včera večer ateliéru de Raxa and associates architects za dielo Dom pri jazere. 

Viac si o ocenenom diele môžete pozrieť TU, alebo v profile pod článkom.

Mladí slovenskí architekti prinášajú do slovenskej architektúry nové impulzy. Dôkazom je aj tohtoročný laureát Ceny ARCH 2015, ktorý bol slávnostne vyhlásený vo štvrtok 5. novembra večer v Moyzesovej sieni v Bratislave. Slávnostného večera sa zúčastnilo takmer 250 pozvaných hostí najmä z radov architektov a odbornej verejnosti. Laureátom Ceny ARCH 2015 na základe verdiktu odbornej poroty sa stal Dom pri jazere v Jakubove, ktorý je dielom ateliéru de Raxa and associated architects / Peter Rakšány, Marián Rímeš, Patrícia Schafferová, Dezider Rakšány.

Ing. arch. Peter Rakšány pri preberaní ceny ARCH

O udelení Ceny ARCH 2015 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Jakub Cigler (Česká republika), Dean Lah (Slovinsko), Imrich Pleidel a Norbert Šmondrk (Slovensko) v dňoch 9. – 11. septembra 2015. Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu, a na základe osobnej obhliadky všetkých 10 nominovaných diel rozhodla o laureátovi. V konkurencii 10 diel získal v jej 18. ročníku prestížnu Cenu ARCH rodinný dom, ktorého investorom bol samotný architekt, ktorý si dom staval pre seba. Porota ocenila najmä komplexnosť diela, ako aj atypické, ale kvalitné interiérové riešenie.

Z hodnotenia poroty:

Jakub Cigler:

Dům v Jakubově je naprosto ojedinělý z mnoha hledisek. Proto mne zasáhl ze všech staveb nejvíc. Já bych tam moc rád bydlel, ale hlavně mne tento dům vyprovokoval k jinému myšlení. Jako architektovi i jako klientovi mi to něco přineslo.

Dean Lah:

V tomto dome som sa cítil  skvele, všetko bolo spracované dokonale. Sú tam niektoré veľmi pekné atypické interiérové riešenia. Je to niečo, ako keď navrhnete nejaký jednoduchý obal a požiadate niekoho, aby to zariadil podľa vašich predstáv. Našťastie ten niekto bol architekt, ktorý to robil pre seba. To je pre mňa hlavnou výhodou tohto domu, pretože to je kvalitná umelecká práca. Majiteľ je architekt.

Andrea Bacová:

V prípade tohto domu je to proklamácia osobného názoru architekta a je veľmi sympatické, že projekt i realizáciu dotiahol do takej komplexnosti a homogénnosti a ukázal úplne nový prístup k tejto téme. Ten dom bol proste dobrý ako celok a detaily s ním nesmierne harmonizovali. 

Imrich Pleidel:

Z Domu pri jazere som mal pocit, že je úprimný. Úprimný v koncepcii, vo vnútornom riešení, v komunikácii navonok atď. Je to poctivé riešenie od A po Z. Nie je ani nafúknuté do nejakej pózy. Posúva to istým spôsobom poznanie a uvidíme, ako to bude fungovať ďalej. Veľmi sa mi pozdávalo aj to, že autor sa snažil používať materiály z regiónu, prípadne ich aj recyklovať. Bolo to tak myslené a naozaj aj spravené.

Norbert Šmondrk: 

Dom pri jazere pôsobil ucelene, aj keď to ucelené nie je, bolo to komplexné, aj keď to komplexné nie je… Hoci mám rád stavebne dotiahnutý detail, ktorý pre klienta nemôžeš neurobiť, tuto si to architekt mohol dovoliť, keďže to robil pre seba. A tu mi to aj z tohto dôvodu nevadilo

Novinky

Aktuálne novinky

Dom pri jazere v tebe prebudí túžbu po lete

Zdroj: https://www.startitup.sk/dom-pri-jazere-v-tebe-prebudi-tuzbu-po-lete/ Jazero pri Jakubove vyzerá od cesty, ako každé iné. Pomedzi tuctové chatky občas prekukne vodná plocha rybníka. Prašná cesta popri vodnej ploche však vedie k zaujímavej architektonickej realizácii, ktorá sa výrazne vymyká okolitej jazernej zástavbe a ktorá je na míle vzdialená od fádnej zástavby ,,nového“ slovenského vidieka. Architekt Peter Rakšány si tu na brehu […]

Dom pri jazere

Na Záhorí v obci Jakubov stojí moderný Dom pri Jazere. Stavba na pozemku ohradenom z jednej strany vodnou plochou a z druhej kanálom Malina nie je oplotená. Jej majiteľ, architekt, s rodinou totiž ploty neuznávajú. Túto a ďalšie jasné predstavy o ich budúcom domove zapracovali do projektu Domu pri jazere v spolupráci so spoločnostou de Raxa and associated architects. Cieľom bolo nielen navrhnúť […]

Cena ARCH 2015 – Dom pri jazereFeatured

Cena časopisu ARCH za rok 2015 bola slávnostne odovzdaná včera večer ateliéru de Raxa and associates architects za dielo Dom pri jazere.  Viac si o ocenenom diele môžete pozrieť TU, alebo v profile pod článkom. Mladí slovenskí architekti prinášajú do slovenskej architektúry nové impulzy. Dôkazom je aj tohtoročný laureát Ceny ARCH 2015, ktorý bol slávnostne vyhlásený […]